DATA REALIZACJI: 1995—2008
LOKALIZACJA: POLSKA
Na podłęczyckich mokradłach, w Tumie wznosi się jeden z najlepszych przykładów architektury romańskiej w Polsce – archikolegiata NMP i św. Aleksego, która powstała w II połowie XI w.
Po latach zaniedbywania i licznej przebudowy, niezbędne były kompleksowe prace budowlane oraz rekonstrukcyjno-konserwatorskie. Obejmowały one rekonstrukcje detali architektonicznych z piaskowca, zabezpieczenie otworów biforiów i triforiów wieży południowej oraz uzupełnienie i pomalowanie stropów nad emporami. Konieczna była także wymiana posadzki w kruchcie i wykonanie konstrukcji odciążającej portal wejściowy wraz z niezbędnymi przemurowaniami oraz wzmocnienie konstrukcyjne murów z ciosów granitowych; jak również renowacja i wzmocnienie murów okalających wraz z rekonstrukcją profili sztukatorskich bramy północnej. Nie zapomniano także o konserwacji stropu nad nawą główną z wykonaniem podwieszanego stropu kasetonowego.
Wszystkie wykonane prace w Tumie, pozwalają sądzić że przywrócony do dawnego wyglądu i okazałości obiekt, będzie przez długie lata przypominał o wielowiekowej chrześcijańskiej historii Polski.
Wkładamy serce w kamień.
Wzmocniliśmy konstrukcje murów z ciosów granitowych i mury okalające oraz zrekonstruowaliśmy profile sztukatorskie bramy północnej.
Wykonaliśmy konserwację stropu nad nawą główną wraz z wykonaniem podwieszanego stropu kasetonowego.
Nasze rekonstrukcje detali architektonicznych obejmowały zabezpieczenie otworów biforiów i triforiów wieży południowej.