DATA REALIZACJI: 2017
LOKALIZACJA: POLSKA
Ołtarz Kościoła w Daleszycach, powstał w lokalnym świętokrzyskim warsztacie pod koniec XIX wieku. Trójkondygnacyjny, drewniany, polichromowany, złocony oraz srebrzony. W centralnej części ołtarzu umieszczony jest obraz Matki Boskiej Szkaplerznej z XVI wieku w srebrnej sukni z koronami i berłem. 5 VII 1782 r. uznany został za słynący łaskami. Na zasuwie tego obrazu przedstawiony jest wizerunek św. Michała Archanioła, patrona kościoła.
Przed renowacją obiketu powierzchnia warstw malarskich była silnie zabrudzona, a zabezpieczający werniks – zmatowiał i pociemniał. Ołtarz wymagał przeprowadzenia natychmiastowej konserwacji technicznej i estetycznej w celu uchronienia obiektu przed zniszczeniem.
Aby przywrócić pierwotny wygląd obiektu: wzmocniliśmy strukturę drewna konstrukcyjnego. Zrekonstruowaliśmy elementy snycerskie i odtworzyliśmy złocenia. Pociemniały szlakmetal użyty do złoceń zastąpiliśmy złotem płatkowym. Poddaliśmy również konserwacji technicznej i estetycznej obrazy i rzeźby oraz uzupełniliśmy ubytki drewna, zapraw i warstw malarskich.
Przy czyszczeniu ołtarza użyliśmy nowoczesnego lasera, który nie tylko jest niezwykle precyzyjny ale również mało inwazyjny. Uzyskana w ten sposób powierzchnia była nie tylko idealnie czysta, ale i gotowa do dalszych prac konserwatorskich, co niemożliwe byłoby do uzyskania konwencjonalnymi technikami oczyszczania.
Wszystkie pracy wykonaliśmy pod ścisłym nadzorem konserwatora zabytków.
Wkładamy serce w kamień.
Przy czyszczeniu ołtarza użyliśmy nowoczesnego lasera, który nie tylko jest niezwykle precyzyjny ale również mało inwazyjny.
Poddaliśmy również konserwacji technicznej i estetycznej obrazy i rzeźby oraz uzupełniliśmy ubytki drewna, zapraw i warstw malarskich.
Zrekonstruowaliśmy elementy snycerskie i odtworzyliśmy złocenia. Pociemniały szlakmetal użyty do złoceń zastąpiliśmy złotem płatkowym.