WRÓCILIŚMY NA MONTE CASSINO

Kolejna realizacja na Monte Cassino za nami. Ukończyliśmy prace nad pomnikiem 3. Dywizji Strzelców Karpackich na wzgórzu 593. O wcześniejszych naszych pracach w tym rejonie można przeczytać tutaj >>

W ramach zadania wykonaliśmy prace remontowo-konserwatorskie polegające na: wykonaniu napraw uszkodzonych elementów kamiennych, ponownym demontażu i montażu odspojonych oraz luźnych elementów (płyt marmurowych z inskrypcjami, nakryw, stopni, podstopni). Tablice inskrypcyjne zostały ponownie wypolerowane, a liternictwo uczytelnione. Całość została umyta oraz zabezpieczona środkami grzybobójczymi i hydrofobowymi.
Pomnik ma formę wysokiego obelisku, zbudowany jest z trawertynu i umieszczony na kamiennej platformie. W założeniu architektonicznym miał tworzyć połączenie krajobrazowe z polskim cmentarzem, do miejsca prowadzą monumentalne schody, które kończą się platformą widokową na szczycie wzgórza. Projektantem i budowniczym był kpt. Tadeusz Zandfos. Na czołowej ścianie podstawy umieszczone są tablice zawierające 1115 nazwisk żołnierzy 3 DSK poległych w kampanii włoskiej.Zobaczcie jak wygląda na zdjęciach finał naszych prac.

Wkładamy serce w kamień.